Ekonomi

Mısır IMF anlaşması çerçevesinde akaryakıt fiyatlarına zam yapıyor

KAHİRE – Resmi gazetenin haberine göre Mısır, Uluslararası Para Fonu’na (IMF) verdiği taahhütleri yerine getirmek amacıyla bugün çeşitli akaryakıt ürünlerinde fiyat artışına gitti. Bu adım, Mısır’ın IMF ile bir yıl önce imzaladığı ve başlangıçta 3 milyar dolar değerinde olan mali destek anlaşması kapsamında verdiği söze bağlılığının bir parçasıdır.

Bu ay 8 milyar dolara çıkarılan anlaşma, Mısır ekonomisinin Gazze’deki savaşın etkilerinden ve diğer ekonomik zorluklardan kurtulmasına yardımcı olmak üzere tasarlanmıştı. Hükümet, para birimini önemli ölçüde devalüe etmek de dahil olmak üzere ekonomik reformlara olan bağlılığını bir kez daha teyit etti.

Resmi gazetede, üç ayda bir toplanan fiyatlandırma komitesinin benzin fiyatlarını litre başına 1.00 Mısır poundu artırdığı vurgulandı. Buna göre yeni fiyatlar 80 oktan için 11.00, 92 oktan için 12.50 ve 95 oktan için 13.50 Mısır Poundu olarak belirlendi. Dizel 8.25 pounddan 10.00 pounda yükselirken bütan yemeklik gazın fiyatı da 75 pounddan 100 pounda çıktı.

IMF daha önce sübvansiyonlu benzin fiyatlarının, nüfusun araç sahibi olmayan daha yoksul kesimlerinden ziyade, araç sahibi olan daha varlıklı bireylere orantısız bir şekilde fayda sağladığını belirtmişti.

Akaryakıtın tonu 7,500 pound olarak belirlenirken, komite gıda endüstrileri için fiyatı ton başına 1,500 pound, enerji santralleri için ise ton başına 2,500 pound olarak korudu.

Bu fiyat ayarlamaları, Mısır’ın 2023 yılında fiyatlarda %33.7’lik rekor bir artışla önemli bir enflasyon yaşamasının ardından geldi. Bugün itibariyle döviz kuru ABD doları karşısında 46.6000 Mısır poundu seviyesinde bulunuyor. IMF yönetim kurulu yeni genişletilmiş mali destek anlaşmasını onaylamak üzere henüz toplanmadı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu