Haber

Hırvatistan’dan Kosova’nın AB üyeliğine destek

Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordan Glic Radman, Kosova’nın Avrupa Birliği (AB) dahil tüm uluslararası örgütlere katılımını desteklediklerini söyledi.

Glic Radman, Kosovalı mevkidaşı Donika Gervalla-Schwarz ile başkent Zagreb’deki Dışişleri Bakanlığı binasında bir araya geldi.

İkili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Glic Radman, “Hırvatistan, Kosova’nın Avrupa Konseyi ve AB de dahil olmak üzere tüm uluslararası örgütlere katılımını güçlü bir şekilde desteklemektedir. Kosova hükümetinin AB yoluna olan bağlılığını memnuniyetle karşılıyorum.” dedi. söz konusu.

Kosova’nın dış politikasında AB yanlısı bir duruş sergilediğine dikkat çeken Glic Radman, “güvenilir bir ortak” olduğunu kanıtladığını da belirtti.

Kosova Bakanı Gervalla-Schwarz da ülkesinin ve Hırvatistan’ın Yugoslavya’dan erken ayrılan ülkeler arasında yer aldığını belirterek, “Geriye kalan tek şey, ortak AB bütünleşme hayallerimizi gerçekleştirmek. Hırvatistan ve Kosova vatandaşlarının hedefi, Avrupa- Atlantik rotası ve bu yolda Hırvatistan’ın yardımı hiç eksik olmuyor.” Kosova, Avrupa-Atlantik ailesinin bir üyesi olana kadar, birlikte yapacak çok işimiz var.” sözlerini kullandı.

Gervalla-Schwarz, Schengen ve Euro Bölgesi üyesi Hırvatistan’ı bu başarısından dolayı tebrik ederek, iki ülke arasındaki ekonomik bağlantıların ilerlediğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu